Operacija oz. projekt sodelovanja »Naša Drava« je projekt sodelovanja, ki združuje 10 lokalnih akcijskih skupin – LAS-ov, iz Slovenije in Hrvaške:
LAS Bogastvo podeželja (vodilni partner operacije sodelovanja LAS)
TOTI LAS
LAS Lastovica
LAS Ovtar Slovenskih goric
LAS UE Ormož
LAS Haloze
LAS Drava
LAS Mislinjske in Dravske doline
LAG MEĐIMURSKI DOLI I BREGI (Hrvaška)
LAG DRAVA MURA (Hrvaška)
V projekt se, ob lokalnih akcijskih skupinah, vključuje še 34 partnerskih organizacij s celotnega območja.
Na območju TOTI LAS so partnerju: Mestna občina Maribor, Zavod za turizem Maribor–Pohorje, Turistično društvo Maribor in podjetje Brojs d.o.o.
Vrednost celotnega projekta sodelovanja znaša 914.871,57 EUR.
Vrednost projekta na nivoju TOTI LAS: 124.881,38 EUR.
Operacijo delno sofinancira EU iz Evropskega kmetijskega sklada za razvoj podeželja v sklopu ukrepa 19.3
Trajanje projekta: 01.07.2020 – 30.09.2022
POVZETEK PROJEKTA
Reka Drava kot naravni biser povezuje štiri države, predstavlja pravi potencial povezovanja, združevanja različnih akterjev, ki ga je moč smiselno vključiti v različne oblike razvoja območja, od razvoja športno turistične in kulturne ponudbe na reki do naravovarstvenega turizma. Vsi ti potenciali omogočajo tudi nova delovna mesta, tako imenovana zelena delovna mesta.
Ker smo prepoznali potencial, ki ga reka ponuja, želimo v okviru operacije obogatiti dogajanje na in ob strugi reke Drave v sozvočju s naravovarstvenimi standardi. V okviru aktivnosti bomo predstavili možnosti za rekreacijo na in ob strugi reke, poskrbeli za izobraževanje za varno plovbo in odnos do narave, ne smemo niti pozabiti vsebin ki so bogatile življenje ob Dravi v preteklosti, kot so izpiranje zlata, splavarjenje, glažutarstvo, gospodarstvo, zgodovina čolnarjenja in pravic uporabe, rabe in prehoda čez reko Dravo ter podobne, v večini primerov že zamrle aktivnosti na in ob strugi reke. Eden od namenov skupne operacije je mednarodno povezovanje in sodelovanje, vzpostavitev trajnih uspešnih partnerstev, izmenjave znanj implementacije le teh na druga območja, ogledov dobrih praks, team buldinga partnerstva in vzpostavitev skupnega športno naravovarstvenega programa, ki ima potencial v razvoju novih zelenih delovnih mest v prihodnosti. Za potrebe odličnega raznolikega športno – rekreacijskega produkta je potrebno na slovenski strani zagotoviti osnovno športno infrastrukturo. Vzpostaviti želimo koledar športnih dogodkov, nabaviti in urediti športno infrastrukturo in opremo, izvesti vrsto predstavitvenih animacijskih tematskih dogodkov, pripraviti foto vsebine, predstaviti in izvesti športne aktivnosti za ranljive skupine, študijske ture in dogodke, tudi za novinarje in tour operaterje.
Operacija predstavlja inovativen celosten pristop k predstavitvi naše naravne in kulturne dediščine, ki se aktivno prepleta z rekreacijo in gibanjem v naravi. Kot končen rezultat operacije se predvideva koledar prireditev na in ob strugi reke, oživitev oz. nadgradnjo vsaj treh vsebinskih aktivnosti na reki, vzpostavitev programa razvoja športno naravovarstvenih aktivnosti, priprava promocijskih materialov, tiskovin, predstavitev ponudbe na in ob reki Dravi, tudi na spletnem portalu in digitalna promocija v času trajanja operacije ter priprava pravnih podlag (idejne zasnove, projektne dokumentacije) za vzpostavitev mreže vstopno izstopnih mest na strugi, prehoda čez strugo ter skrb za omejitev razvoja tujerodnih invazivk ter podlago za razvoj e mobilnosti ob reki Dravi in dolgoročno vzpostavitev sistema izposoje e koles ob Dravi, kar uporabniku omogoči lažje planiranje in premikanje vzdolž Drave.
CILJI PROJEKTA:
REZULTATI PROJEKTA:
AKTIVNOSTI PROJEKTA:
SKLOP 1: VODENJE in KOORDINACIJA (10%)
SKLOP 2: PREDSTAVITEV REKREACIJSKIH MOŽNOSTI NA IN OB REKI DRAVI
SKLOP 3: RAZVOJ NOVIH VSEBIN Z IMPLEMENTACIJO NA TERENU
SKLOP 4: PRIPRAVA DOKUMENTACIJE
SKLOP 5: PROMOCIJSKE AKTIVNOSTI
SKLOP 6: IZMENJAVA IZKUŠENJ IN OGLED DOBRIH PRAKS
AKTIVNOSTI NA OBMOČJU TOTI LAS:
Za vsebino je odgovoren vodilni partner TOTI LAS, RRA Podravje – Maribor .
Organ upravljanja, določen za izvajanje Programa razvoja podeželja RS za obdobje 2014–2020, je Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano.
Povezave: