_________________________
KONTAKT :
TOTI LAS
Pobreška cesta 20, 2000 Maribor
e-naslov:
las@rra-podravje.si
tel. številka:
051 621 243 – Doris P. Stanko
__________________________________
Prijavitelj projekta: Leopold Methans
Sofinanciranje Leader: 50 % upravičenih stroškov, do vrednosti 25.850,00 EUR.
Izvajalec projekta je s strani programa Leader dejansko pridobil 19.855,58 EUR.
Projekt predstavlja vzorčni primer sofinanciranja projektov iz programa Leader. Gre tako za obnovo stare hiše in njene arhitekture kot primerka kulturne dediščine kot revitalizacijo obmejnega območja – umeščanje kulturnih dogodkov v podeželje, ki je ogroženo v gospodarskem, socialnem in demografskem smislu.
Namen projekta je bil delno obnoviti 200 let staro hišo in jo usposobiti za izvedbo raznih likovnih razstav, likovnih kolonij, literarnih večerov in drugih kulturnih dogodkov. Etnološko zbirko so združili z likovnim razstaviščem in ateljejem za likovna in kiparska ustvarjanja ter organiziranjem kulturnih prireditev kot so npr. predstavitve literarnih del. Glede na ambient, ki ga daje stara kmečka hiša, je končni produkt zagotovo zanimiv. Prostor in vsebina sta primerna tudi za delavnice za otroke, kjer spoznavajo zgodovino ter življenje na podeželju, stare obrti, s starim orodjem si izdelajo preprost predmet, ki je služil pri vsakdanjem opravilu na kmetiji ali se poskusijo kot kipar ali slikar.
Prijavitelji projekta: Zavod za inovativnost in podjetništvo, Ekonomski inštitut Maribor d.o.o., OOPZ Maribor, OOPZ Pesnica, Medgeneracijsko društvo za samopomoč Drava
Sofinanciranje Leader: 60 % upravičenih stroškov, do vrednosti 10.764,00 EUR.
Izvajalec projekta je s strani programa Leader dejansko pridobil 7.650,47 EUR.
Glavni namen projekta je bil izboljšati informiranost ciljnih skupin, prenašati znanje in izkušnje ter povečati medgeneracijsko sodelovanje. Podjetniške, medgeneracijske, turistične in okoljske vsebine so bile posredovane ciljnim skupinam na delavnicah. Po izvedenih delavnicah je bila vsem zainteresiranim na voljo individualna pomoč pri kreiranju novih delovnih mest/samozaposlitev. Projekt je prispeval k uresničevanju naslednjih razvojnih ciljev: izboljšanje konkurenčnosti kmetijstva oz. gospodarstva, izboljšanje kakovosti življenja in spodbujanje različnih gospodarskih dejavnosti, boljši organiziranosti in znanju za razvoj, krepitvi sodelovanja in povezovanja ter izvajanju skupnih lokalnih razvojnih pobud, povečanju sodelovanja med subjekti iz lokalnega okolja, povečanju medgeneracijskega sodelovanja, razumevanja in pomoči.
Prijavitelja projekta: Popotniško združenje Slovenije, TIC na vasi za vas d.o.o.
Sofinanciranje Leader: 40 % upravičenih stroškov, do vrednosti 4.800,00 EUR.
Izvajalec projekta je s strani programa Leader dejansko pridobil 4.800,00 EUR.
Projekt sam je bil po svoji zasnovi zelo inovativen. Z njim je bilo potrjeno, da je mogoče pri tradicionalnih temah, kot je materialna in nematerialna dediščina na podeželju, uporabiti sodobne tehnologije. Z njeno pomočjo je takšne in podobne teme lažje približati mlajši populaciji in jo pritegniti k sodelovanju pri zbiranju, zapisovanju in ohranjanju le-te. Hkrati sodobne tehnologije in javna objava zbranih posnetkov, fotografij itd. olajšajo dostop do teh vsebin veliko širši populaciji, ki ni omejen krajevno ali pa časovno, s trajanjem projekta.
V okviru projekta je bila kreirana digitalna baza virov materialne dediščine in objavljeni posnetki na portalu YouTube, oblikovala se je mreža zainteresiranih za sodelovanje pri varovanju dediščine – Tota mreža (vključenih več kot 10 društev in več kot 50 individualnih članov), izveden je bil javni razpis za zbiranje najboljših digitalnih posnetkov – filmov, izveden je bil javni natečaj za zbiranje fotografij, fotografij, risb, zapisov; pripravljenih je bilo 5 razstav in 5 dediščinskih dni (skupaj 1.200 obiskovalcev) ter bilo izdelanih 50 kosov plakatov in 800 kosov zloženk.
Prijavitelj projekta: Mariborska razvojna agencija v sodelovanju z Občino Duplek, Občino Kungota, Mestno občino Maribor, Občino Pesnica in Občino Šentilj.
Sofinanciranje Leader: 40 % upravičenih stroškov, do vrednosti 19.468,32 EUR.
Izvajalec projekta je s strani programa Leader dejansko pridobil 19.069,73 EUR.
Projekt »Gremo na podeželje« postavlja temelje za celovito ponudbo na podeželskem območju Toti Las, saj bomo s predstavitvijo območja in izboljšanim povezovanjem in sodelovanjem zainteresiranih, dosegli večjo prepoznavnost in predvsem višjo kakovost turistične ponudbe. Z razvojem novih turističnih produktov, ki upoštevajo vse posebnosti območja ter povezujejo turistično in kmetijsko dejavnost, bomo omogočili trajnostni razvoj in pogoje za ustvarjanje novih delovnih mest na podeželju.
V okviru projekta je bila izvedena analiza stanja turističnega potenciala, s katero je bila evidentirana, preverjena in ovrednotena turistična ponudba območja; pripravljenih je bilo 6 intinerarijev – turističnih programov; izdelana turistična karta v 10.000 izvodih, v slovenski, angleški in nemški različici, s slikami 28 zanimivih destinacij, kratkim opisom vseh vključenih občin, vrisanimi potmi za pohodništvo in kolesarjenje, krajevnimi znamenitostmi ter izdelan Katalog območja v 10.000 izvodih, v slovenski, angleški in nemški različici. Katalog ima na začetku splošen opis območja, vsebina je razdeljena na 7 sklopov, kamor so uvrščeni ponudniki na območju – s sliko, naslovom in kontaktnimi podatki. Na koncu vsakega sklopa so dodani še preostali zainteresirani ponudniki. Del kataloga je tudi karta, kjer lahko turist s pomočjo zaporedne številke iz kataloga poišče lokacijo posamičnega ponudnika.
Prijavitelji projekta: Evropski kulturni in tehnološki center, Društvo za kulturo, turizem, šport in razvoj ŠTIBL Pesnica in Vedoma, zavod za razvoj znanja in podjetništva
Sofinanciranje Leader: 40 % upravičenih stroškov, do vrednosti 15.280,00 EUR
Izvajalec projekta je s strani programa Leader dejansko pridobil 15.258,26 EUR.
Namen projekta zelo jasno nakaže že njegov naziv. Didaktična kmetija je kmetija, ki svojo kmetijsko dejavnost in proizvode dopolnjuje z dopolnilnimi dejavnostmi, ki temeljijo na didaktičnih pristopih v obliki izobraževalnih programov. Z izvajanjem teh programov didaktična kmetija postane prostor srečevanja in komunikacije, izobraževanja in usposabljanja, most in mediator med obiskovalci kmetije-izobraževalnimi institucijami in podeželskim svetom.
V okviru projekta so izvajalci vzpostaviti kriterije in pilotni model didaktične kmetije z art rezidenčnim centrom. Predstavlja model dobre prakse, gre za testiranje oz. preizkušanje terena v območju TOTI LAS na osnovi obstoječih podatkov.
Prijavitelji projekta: Razvojno svetovanje Olga Pregl s.p., Ekonomski institut Maribor d.o.o., Zavod za inovativnost in podjetništvo, Energetska agencija za Podravje
Sofinanciranje Leader: 60 % upravičenih stroškov, do vrednosti 13.767,00 EUR
Izvajalec projekta je s strani programa Leader dejansko pridobil 13.766,39 EUR.
Glavni poudarek projekta je bil na učinkovitejši rabi energije (UR-EI) in uporabi obnovljivih virov energije (OVE). V projekt so se vključila kmetijska gospodarstva, podjetja in posamezniki na podeželskem območju ter lokalne skupnosti oz. občine Duplek, Kungota, Maribor, Pesnica in Šentilj.
V okviru projekta je bila pripravljena analiza in pregled stanja na območju LAS, ki je služila pripravi novih projektnih idej ter izdelan dokument “Okoljska strategija za območje »TOTI LAS« “, ki lahko kot podlaga služi lokalnim skupnostim (občinam) za celovito načrtovanje upravljanja z okoljem in naravo, da hitreje in učinkoviteje preprečujejo in zmanjšujejo obremenjevanje okolja in ustvarjajo pogoje za kakovostno in zdravo življenje. Izvedena je bila kampanja informiranja in ozaveščanja, katere ciljne skupine so bile občine, podjetja, inštitucije, kmetije in posamezniki, ki bodo pridobljeno znanje koristno uporabili pri nadaljnjem razvoju svojih aktivnosti. Pripravljeni so bili tudi manjši pilotski projekti za posameznike in kmetije (10 pilotskih aktivnosti) na področjih povečanje okoljske učinkovitosti, učinkovita raba alternativnih virov energije in ureditev komunalne infrastrukture. Izdelan so bil tudi promocijski material (zloženke).
Prijavitelj projekta: Janez Krepek
Sofinanciranje Leader: 85 % upravičenih stroškov, do vrednosti 6.566,25 EUR
Projekt je bil namenjen ohranjanju tehnične dediščine območja, vključevanju le-te v turistično ponudbo območja, zaščiti – zavarovanju muzejske zbirke kovaškega orodja, izboljšanju možnosti za etnološki prikaz postopkov, orodja ter izdelkov kovaške obrti ter promociji kovaške dejavnosti.
V okviru projekta je bil urejen razstavno-demonstracijskega prostora (nakup kovane skrinje za hrambo orodja in materiala, montažo lesene fasade na steno razstavnega prostora); pripravljena razstava muzejske zbirke kovaškega orodja (tudi nabava in postavitev označitvene table; izdelan kratek film za promocijo kovaške dejavnosti ter izvedene učne delavnice za otroke.
Prijavitelj projekta: Promedis d.o.o., Darinka Bauman
Sofinanciranje Leader: 85 % upravičenih stroškov, do vrednosti 12.630,28 EUR
Projekt je namenjen proučitvi kulinarične dediščine in s tem povezanih kulturnih posebnosti območja. Področje ima bogato zgodovinsko, kulturno in etnološko dediščino, ki pa ni dovolj spoštovana.
Cilj projekta je bil pripraviti nabor tradicionalnih receptov ter z njimi povezanih navad in običajev naših prednikov s področja TOTI LAS. Gre za povezovanje starejših in mlajših generacij z namenom prenosa znanj in tradicije.
Ob zaključku projekta je bila izdana zbirka receptov.
Prijavitelj projekta: KUD Pihalni orkester občine Duplek
Sofinanciranje Leader: 85 % upravičenih stroškov, do vrednosti 8.500,00 EUR.
Cilj projekta je bil prispevati k ohranjanju tradicije glasbenega udejstvovanja območja. Glavna projektna dejavnost je bila nakup oblačil – godbeniških uniform za člane društva. Razen tega se je društvo dodatno udeležilo mednarodnih tekmovanj, glasbenih revij ter srečanj in tekmovanj pihalnih orkestrov na slovenskem nivoju.
S projektom je društvo želelo povečati svojo prepoznavnost, spodbuditi razvoj orkestrske dejavnosti znotraj občine in širše ter krepiti medgeneracijsko druženje. Predvsem si pa društvo želi povečati število mladih članov društva – podmladek, ki bodo zagotovilo za uspešno delovanje društva v prihodnje.
Prijavitelj projekta: Mariborska razvojna agencija v sodelovanju z Občino Duplek, Občino Kungota, Mestno občino Maribor, Občino Pesnica in Občino Šentilj.
Sofinanciranje Leader: 85 % upravičenih stroškov, do vrednosti 51.449,19 EUR.
V okviru projekta je bila vzpostavljena mreža petih podeželskih »mikro turističnih destinacij«, katerih namen je zagotovili trajnostno rabo prostora z razvojem mehkih oblik turizma ter povečali kakovost življenjskega okolja na podeželju ter vzpodbudili konkurenčnost in razvoj novih poslovnih možnosti. Na območju vsake občine smo skupaj s partnerji (predstavniki občin), ponudniki, turističnimi in kulturnimi društvi ter vsemi ostalimi zainteresiranimi pripravili projekt, ki bo na osnovi naravnih danosti, tradicije območja ter v skladu s sprejetimi kriteriji oblikovali »mikro destinacijo« kot novi produkt, s katerim se vključujemo v celovito ponudbo podeželja.
Izdelana je bila analiza mikrodestinacij, izdelan akcijski načrt s strateškimi smernicami, vzpostavljeno je bilo sodelovanje ključnih akterjev ciljnega območja, izdelani kriteriji in smernice za oblikovanje turističnih produktov, vzpostavljena platforma turističnih produktov mikrodestinacij, promocijski katalog ter pet info točk.
Prijavitelj projekta: KGZS – Kmetijsko gozdarski zavod Maribor
Sofinanciranje Leader: 85 % upravičenih stroškov, do vrednosti 58.985,98 EUR.
Splošni cilj projekta je bil vzpostavitev pogojev za razvoj socialnega podjetništva na območju TOTI LAS. Projekt je s pomočjo izobraževalnih aktivnosti ter mreženja prebivalcev podeželja in mesta na območju TOTI LAS spodbujal razvoj podjetništva na podeželju, ustvarjal možnosti za odpiranje novih delovnih mest, kjer se lahko zaposlujejo marginalne ciljne skupine – mladi, ženske, brezposelni z nižjo izobrazbo…
V prvi fazi projekta se je izvedla analiza stanja in potreb po vzpostavitvi socialnih podjetij, v drugi fazi pa so bile izvedene delavnice in izobraževanja za različne ciljne skupine ter izdelani modeli socialnega podjetja za različne nepridobitne organizacijske oblike – zadruga, društva, zavod, ustanova.
Prijavitelji projekta: Evropski kulturni in tehnološki center (EKTC MARIBOR) v sodelovanju s partnerjema: Društvo za kulturo, turizem, šport in razvoj Štibl ter Vedoma, zavod za razvoj znanja in podjetništva.
Sofinanciranje Leader: 85 % upravičenih stroškov, do vrednosti 50.638,11 EUR.
Splošni cilj projekta je bil prispevati k ohranjanju kulturne dediščine na podeželju z vzpostavitvijo mreže učnih kmetij v vseh občinah TOTI LAS, kot nove oblike zelenega turizma, ki omogoča večjo prepoznavnost območja ter krepi regionalno identiteto. V okviru projekta so izvajalci vzpostavili mrežno povezavo – »pot didaktičnih/učnih kmetij«.
V okviru projekta je bil izdelan načrt informiranja, opravljen je bil popis žive dediščine (ustno izročilo, slovstvo in rokodelski izdelki ter tradicionalni običaji in prireditve v vsaki občini na območju LAS), popis etnoloških predmetov, ogledi dobrih praks, svetovanja, spletni portal in informacijske table, tiskovna konferenca, motivacijska srečanja, promocijski materiali (zloženke, DVD, članki v lokalnih časopisih, radiu ter objave na spletu).
Prijavitelj projekta: Ostroga d.o.o., ob aktivni podpori s strani Občine Šentilj
Sofinanciranje Leader: 85 % upravičenih stroškov, do vrednosti 48.663,49 EUR.
Cilj projekta je bil izdati zbornik z naslovom »Šentilj skozi čas«. V okviru zbornika, kjer je besedila pripravilo večje število izbranih avtorjev, je predstavljena zgodovina območja Občine Šentilj z opisom pomembnih dogodkov, krajev in dejavnosti na tem območju.
Ciljna skupina je bila celotna populacija območja. Projekt se je izvajal v dveh fazah in je zajemal zbiranje gradiv (pisanje prispevkov najrazličnejših avtorjev ter zbiranje fotografij in drugega materiala, ki priča o zgodovini kraja) ter oblikovanje, pripravo in tisk zbornika. Projekt je spremljala tudi primerno zasnovana promocija, ki je poskrbela za odmevnost ter prepoznavnost tako publikacije kot območja Občine Šentilj.
Prijavitelj projekta: ME Skupina d.o.o.
Sofinanciranje Leader: 85 % upravičenih stroškov, do vrednosti 24.165,50 EUR.
Izvajalec projekta je v okviru projekta v letih 2013 in 2014 izvedel 6 množičnih pohodov na območju TOTI LAS oz. v neposredni bližini. Pohodi so imeli tudi dobrodelno noto, saj se je vsakič za izbrano socialno ogroženo družino oz. posameznika zbirali prostovoljne prispevke.
Cilj projekta je z izvedbo aktivnosti prispevati k ustvarjanju atraktivnega turističnega produkta – bogatitev turistične ponudbe, povezovanje in združevanje ponudnikov na trasah pohodov, izboljšanje priložnosti za trženje domačih produktov kmetij in posledično večja prepoznavnost, s pohodi pa spodbujajo tudi zdrav način življenja in humanitarnost.
Prijavitelj projekta: Etno kulturno društvo Snežna, Občina Šentilj
Sofinanciranje Leader: 85 % upravičenih stroškov, do vrednosti 49.939,28 EUR.
Cilj projekta je bil zagotoviti ustrezno infrastrukturo oz. opremo, ki je prijavitelju in drugim zainteresiranim deležnikom – društvom in drugim organizacijam na območju TOTI LAS omogočila izvajanje večjega števila kulturnih, športnih in ostalih javnih prireditev na višjem nivoju. V okviru projekta je bila nabavljena premična streha za oder, ustrezno ozvočenje, osvetljava ter projektor.
S projektom so želeli privabiti večje število obiskovalcev v svoje kraje, hkrati pa vsem prebivalcem omogočiti udeležbo na kulturnih prireditvah na visokem umetniškem nivoju.
Prijavitelj projekta: Mariborska razvojna agencija p.o., v sodelovanju s partnerji: Občina Duplek, Občina Kungota, Mestna občina Maribor, Občina Pesnica, Občina Šentilj
Sofinanciranje Leader: 85 % upravičenih stroškov, do vrednosti 89.919,50 EUR.
V okviru projekta so partnerji povečali prepoznavnost vinorodnega območja kot enega najpomembnejših vsebin širše, trajnostno naravnane turistične destinacije Pohorje-Maribor, izboljšali povezovanje ponudnikov območja, izboljšati pogoje za uspešno trženje pridelkov, izdelkov in storitev podeželja. Vrednostno najbolj zahtevna aktivnost v projektu je bila postavitev 242 turistično-informativnih tabel, drugi del pa je predstavljal sklop promocijskih dogodkov in vinsko kulinarični katalog. Promocija je pomemben del aktivne predstavitve in povezovanja ponudnikov na območju. Pri tem pa ne gre zanemariti promocije znotraj območja – na našem podeželju je najti še veliko neodkritih zakladov.
Prijavitelji projekta: Dušan Mulec, v sodelovanju s partnerji: Turistična kmetija Gaube, Vinogradi Horvat – Sabina Horvat Goropevšek, Vino Kušter – Vinko Šerbinek, Gorazd Žmavc s.p., Vina Bračko – Boštjan Bračko, Vinogradništvo Senekovič – Ivan Senekovič, Turistično vinogradniško društvo Jakob in Izletniška kmetija Slanič Anton.
Sofinanciranje Leader: do 60 % upravičenih stroškov, do vrednosti 89.862,00 EUR.
V okviru projekta KULeBIKE so želeli izvajalci oblikovati nov turistični produkt – kolesarjenje z električnimi kolesi. Partnerji s celotnega območja LAS so oblikovali nove kolesarske povezave in se medsebojno povezali v mrežo. Kolesarska pot, ki povezuje vse partnerje, je dolga približno 120 km, hkrati pa so bile oblikovane tudi krajše kolesarske poti v bližini vključenih partnerjev. Izvedeni so bili tudi promocijski dogodki.